plumbers and fitters union local 675

What's New
  • Three Scholarships Opportunities are available to upcoming high school graduates, click here for more information
  • For UA Local 675 Scholorship application form, click here. Application Deadline June 15, 2018
  • New Gallery - Great Aloha Run 2018
Endorsement List
The Primary Election date is Saturday, August 11, 2018. Please make sure to take advantage of absentee voting.
Here is the complete list of candidates favored by Local 675 (PDF Version)

Governor
Colleen Hanabusa

United States Senator
Mazie Hirono

U.S. Representative, District I
Ernie Martin

U.S. Representative, District II
Tulsi Gabbard

OAHU

State Senate
Brickwood Galuteria, District 12
Breene Harimoto, District 16
Clarence Nishihara, District 17
Michelle Kidani, District 18
Maile Shimabukuro, District 21
Gil Riviere, District 23
Kenneth Ito, District 24

State House of Representatives
Open, District 17
Mark Hashem, District 18
Bertrand Kobayashi, District 19
Calvin Say, District 20
Scott Nishimoto, District 21
Thomas Brower, District 22
Open, District 23
Della Delatti, District 24
Sylvia Luke, District 25
Scott Saiki, District 26
Takashi Ohno, District 27
John Mizuno, District 2
Daniel Holt, District 29
Ernesto Ganaden, District 30
Aaron Johanson, District 31
Linda Chong, District 32
Samuel Kong, District 33
Gregg Takayama, District 34
Roy Takumi, District 35
Dean Hazama, District 36
Ryan Yamane, District 37
Henry Aquino, District 38
Ty Cullen, District 39
Open, District 40
Lynn Robinson-Onderko, District 41
Sharon Har, District 42
Stacelynn Eli, District 43
Cedric Gates, District 44
Open, District 45
Lei Learmont, District 46
Open, District 47
Lisa Kitagawa, District 48
Scot Matayoshi, District 49
Open, District 50
Chris Lee, District 51

Honolulu City Council
Heidi Tsuneyoshi, District II
Trevor Ozawa, District IV
Carol Fukunaga, District VI
Kelly Kitashima, District VIII

BIG ISLAND

State Senate
Kaiali'i Kahele, District 1
Bru Kanuha, District 3
Lorraine Inouye, District 4
BIG ISLAND

State House of Representatives
Mark Nakashima, District 1
Christopher Todd, District 2
Richard Onishi, District 3
Joy San Buenaventura, District 4
Richard Creagan, District 5
Nicole Lowen, District 6
Cindy Evans, District 7

Hawaii Council
Open, District 1
Aaron Chung, District 2
Susan Lee Loy, District 3
Eileen O'Hara, District 4
Open, District 5
Maile David, District 6
Bronstein-Glenn Kossow, District 7
Karen Eoff, District 8
Tim Richards, District 9

MAUI

Mayor - Maui County
Michael Victorino

State Senate
Rosalyn Baker, District 6
J. Kalani English, District 7

State House of Representatives
Dain Kane, District 8
Justin Woodson, District 9
Angus McKelvey/i>, District 10
Donald Couch/i>, Jr., District 11
Kyle Yamashita/i>, District 12
Lynn DeCoite/i>, District 13

Maui Council
Claire Carroll , East Maui
Ernest Balinbin , West Maui
Alice Lee , Wailuki- Waihee- Waikapu
Alan Arakawa , Kahului
Mike Molina , Haiku-Paia
Yuki Lei Sugimura , Upcountry
Riki Hokama , Lanai
Stephanie Crivello , Molokai

KAUAI

Mayor - Kauai County
Derek Kawakami

State House of Representatives
Nadine Nakamura , District 14
James Tokioka , District 15
Daynette Morikawa , District 16

Kauai Council
Arthur Brun
Mason Chock, Sr.
Ross Kagawa
Arryl Kaneshiro

OHA At-Large Trustee
Anthony Makana Paris
Ellen Pohai Ryan
Latest Newsletter
Apprentices Move On To Become Journeymen with United Association Local 675

51st Graduation Ceremony & Dinner Showcasing 33 Apprentices Let’s welcome the class of 2017 to the journeymen ranks with Plumbers & Pipefitters Local 675. These 33 apprentices gave it their all to complete the five-year program. The commencement was held on June 24 at the Hilton Hawaiian Village, Coral Ballroom surrounded by their family. “I am proud of each and every one of our apprentices for completing the program and taking your future to the next level,” said Reginald Castanares, Business Manager/Financial Secretary for Plumbers & Pipefitters Local 675.

2016-2017 PAMCAH-UA Local 675 51st Apprenticeship Graduation Ceremony & Dinner. Front row
(left to right): Matt Brady, Gregg Serikaku, Mark Suzuki, Val Ceria, Robert Lamb II, Reggie Castanares,
Kent Matsuzaki, Patrick Miura, Owen Muramatsu.
Second row (left to right): Chuck Shima, Kirk Kageno, Ronden Numasaki, Kyle Mizuno, Rogelio Bartolome Jr., Jordan Bruhn, Paul Alvaro, Jeffrey Wong, Charles Hazlewood, Reginald Ernest Kekua, Tracy Tanouye, Troy Sakamoto.
Third row (left to right): Philip Dela Cruz, Gilbert Dasalla, Calvin Waiolama, Richard Carlos Franco,
Edmund Amaral Jr, Brian Baldevarona, Casey Kohagura, Kekoa Onaga, Bob Duropan, Christopher Ponce, Joseph Park, Brandon Resentes, Clarence Preston Jr., Bronson Pukahi, Travis Ching, Joseph Correia IV, Jared Hara & Blayne Kamahiai.

More...




More News...

Calendar of Events
Saturday, August 11, 2018
Primary Election


Sunday, September 2, 2018
Labor Unity Picnic
Waikiki Shell

Monday, September 10, 2018
General Membership Meeting
Washington Middle School Cafeteria

Tuesday, September 11, 2018
Kona Rap Session
Kahakai Elementary School

Wednesday, September 12, 2018
Hilo Rap Session
Waiakea Intermediate School


Monday, October 1, 2018
General Membership Meeting
Washington Middle School Cafeteria

Tuesday, October 2, 2018
Maui Rap Session
Maui Community College

Wednesday, October 3, 2018
Kauai Rap Session
Kauai Community College


Tuesday, November 6, 2018
General Election

Wednesday, November 7, 2018
General Membership Meeting
Washington Middle School Cafeteria

 













   
Plumbers & Fitters UA Local Union 675 - 1109 Bethel Street, Lower Level - Honolulu, Hawaii 96813-2218 - Tel: 808-536-5454 - FAX: 808-528-2629